Trendy i nowościWeb Design

5 trendów w projektowaniu stron internetowych, na które warto zwrócić uwagę

5 Mins read

Istota stron internetowych w dzisiejszym świecie.

W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z Internetu, aby znaleźć informacje na temat produktów lub usług. W zawiązku z tym posiadanie atrakcyjnej i łatwej w nawigacji strony internetowej jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w biznesie. Dobrze zaprojektowana strona internetowa może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zwiększyć szansę na konwersję.

Śledzenie trendów w projektowaniu stron internetowych jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na utrzymanie witryny internetowej na najwyższym poziomie. Pozwala także na dostosowywanie jej do zmieniających się potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Wdrażanie nowych trendów projektowania stron internetowych pomaga zwiększyć zaangażowanie użytkowników i poprawić ich doświadczenia związane z firmą lub marką. Jest to również ważne z punktu widzenia SEO. Witryny internetowe z aktualnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami są bardziej atrakcyjne dla wyszukiwarek. Dzięki temu mogą uzyskać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Poniżej przedstawiamy 5 trendów, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowania i tworzenia strony internetowej.

Trend 1: Responsywność stron internetowych

Responsywność stron internetowych to właściwość, dzięki której strony internetowe dostosowują swój wygląd i układ do różnych rozmiarów ekranów, na których jest wyświetlana. Oznacza to, że strona wygląda i działa w sposób optymalny zarówno na komputerach, laptopach, jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak tablety czy smartfony.

Dzięki responsywności, użytkownicy mogą wygodnie korzystać z witryny bez konieczności przewijania poziomego ekranu lub zmniejszania powiększenia. Responsywność jest w dzisiejszych czasach bardzo istotna, ponieważ coraz więcej osób korzysta z internetu głównie za pomocą urządzeń mobilnych, a nie tylko na komputerach.

Coraz więcej firm zajmujących się profesjonalnym tworzeniem stron internetowych wykorzystuje strategię o nazwie “Mobile-first design”. Polega ona na projektowaniu witryn priorytetowo na urządzenia mobilne, a dopiero potem na pozostałe ekrany. Dzięki temu można stworzyć stronę, która dobrze wygląda i działa na każdym urządzeniu.

Trend 2: Minimalizm

Minimalizm to podejście do projektowania stron internetowych, które zakłada, że mniej znaczy więcej. Chodzi tu przede wszystkim o tworzenie stron internetowych, które są proste i przejrzyste, a jednocześnie funkcjonalne i atrakcyjne dla użytkowników.

Elementy minimalistycznego projektowania stron internetowych to:

 1. Czysta i prosta typografia –  proste i czytelne czcionki, które są łatwe do odczytania na różnych urządzeniach.
 2. Proste układy –  uproszczenie układów stron internetowych i eliminowanie zbędnych elementów. Strona powinna być intuicyjna i łatwa w nawigacji.
 3. Jasna kolorystyka – minimalizm korzysta z jasnych kolorów, które są przyjemne dla oka i nie przeszkadzają w czytaniu treści.
 4. Odpowiednia liczba zdjęć i grafik – używa się tylko tych zdjęć i grafik, które są niezbędne do przekazania treści i nie przeszkadzają w łatwym odczytaniu informacji.
 5. Puste przestrzenie – pozwalają one na łatwiejsze zrozumienie treści i są estetycznie przyjemne dla użytkownika.

Trend 3: Animacje i interaktywność

Animacje i interaktywność to elementy projektowania stron internetowych, które mogą wzbogacić wrażenia użytkownika i zwiększyć zaangażowanie na stronie. Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać to w projektowaniu stron internetowych:

 1. Efekt paralaksy – ta technika polega na przesuwaniu różnych warstw obrazów z różnymi prędkościami, co tworzy wrażenie trójwymiarowej przestrzeni. Dodaje to głębi i ruchu do strony internetowej.
 2. Interaktywne animacje – te animacje reagują na zachowanie użytkownika. Mogą to być np. przyciski, które zmieniają kolor po najechaniu kursorem myszy lub elementy pojawiające się na ekranie podczas przewijania witryny.
 3. Animacje okienek – te animacje pojawiają się na ekranie w momencie, gdy użytkownik wykona określoną akcję, np. wejście na stronę, lub po określonym czasie. Mogą to być okienka z prośbą o subskrypcję newslettera lub powiadomienia o nowych produktach.
 4. Zmiana tła – ta technika polega na zmianie tła strony internetowej w zależności od pory dnia lub pory roku. To może wzbogacić wrażenia użytkownika i stworzyć wrażenie zmieniającej się przestrzeni.
 5. Interaktywny storytelling – ta technika opiera się na opowiadaniu historii w interaktywny sposób, co pozwala użytkownikowi na eksplorowanie strony i odkrywanie kolejnych elementów historii w odpowiedniej kolejności.

Wykorzystanie różnych technik i efektów może wzbogacić wrażenia użytkownika, jednak należy pamiętać, że nadmierna ilość efektów specjalnych może wpłynąć negatywnie na wydajność strony internetowej. Dlatego należy zawsze dbać o równowagę między estetyką i wydajnością.

Trend 4: Tryb ciemny

Tryb ciemny, również znany jako tryb nocny lub dark mode, to funkcja, która zmienia kolorystykę interfejsu użytkownika, zwykle z jasnego tła na ciemniejsze kolory, takie jak czarny lub ciemnoszary.

Wykorzystanie trybu ciemnego ma kilka znaczących zalet, a oto kilka z nich:

 1. Zmniejszenie zmęczenia oczu – kaskrawe, białe tła mogą prowadzić do zmęczenia oczu, zwłaszcza podczas długiego korzystania z urządzeń elektronicznych. Tryb ciemny zmniejsza emisję światła i łatwiej jest przeglądać treści w warunkach o niskim natężeniu światła.
 2. Oszczędność baterii – na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony lub tablety, tryb ciemny może oszczędzać baterię. Ponieważ ciemniejsze kolory wymagają mniej energii do wyświetlenia niż jasne, zmiana na tryb ciemny może przedłużyć czas pracy urządzenia.
 3. Lepszy kontrast – tryb ciemny poprawia kontrast między tekstem a tłem, co ułatwia czytanie. Szczególnie przydatne jest to dla osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność.
 4. Estetyka – dla wielu osób tryb ciemny jest po prostu bardziej estetyczny. Ciemniejsze kolory mogą wyglądać bardziej elegancko i być bardziej spójne z innymi elementami interfejsu.
 5. Redukcja światła niebieskiego – tryb ciemny zmniejsza ilość światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia elektroniczne, co może przynieść korzyści zdrowotne. Światło niebieskie może zakłócać rytm dobowy organizmu i prowadzić do zaburzeń snu.

Trend 5: Personalizacja

Projektowanie stron internetowych coraz częściej opiera się na dostosowywaniu treści i interfejsów do indywidualnych preferencji użytkowników. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii związanych ze zbieraniem i analizą danych oraz interakcją z użytkownikami.

Dzięki temu projektanci mogą zbierać informacje o użytkownikach, takie jak ich preferencje, nawyki i zwyczaje korzystania z internetu. Na podstawie tych informacji tworzą specjalne algorytmy, które pomagają dostosować interfejs i treść strony do potrzeb każdego użytkownika.

Taka personalizacja pozwala na bardziej skuteczne przekazywanie informacji oraz zwiększenie poziomu zaangażowania użytkownika na stronie internetowej. W efekcie, użytkownik otrzymuje lepiej dopasowane do swoich potrzeb i preferencji treści, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo, że odwiedzi on stronę ponownie w przyszłości. Poniżej kilka przykładów wykorzystania personalizacji:

 1. Rekomendacje produktów – Strony internetowe sklepów online coraz częściej wykorzystują personalizację w celu rekomendowania użytkownikom produktów, które mogą ich zainteresować. Algorytmy analizują historię zakupów i przeglądanych produktów przez użytkownika, a następnie proponują mu produkty, które mogą mu się spodobać.
 2. Zawartość oparta na lokalizacji użytkownika / kwestie geograficzne i demograficzne
 3. Liczba wyświetleń
 4. Historia przeglądania

 


Jeżeli chcesz przeczytać więcej o tym w jaki sposób tworzymy strony internetowe, kliknij tutaj.

Masz pomysł na realizację projektu strony internetowej? Zamów bezpłatną wycenę.

Bądź zawsze na bierząco

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje prosto do swojej skrzynki mailowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *